ZÁKLADNÍ ÚDAJE O MUZEU MAGIE

Otevírací doba muzea:
od května do září
o víkendech a svátcích
10 - 16 hodin

Každou první sobotu v měsíci v 15 hodin kouzelnický program.

Vstupné:
dospělí 50,- Kč
školáci 30,- Kč

(kouzelnický program
- jednotná cena 50,- Kč)

Možnost objednání skupin:
603 794 832 /Karel Kašpar/
777 137 530 /Miloš Malý/

Další kontakty:
777 093 096 /Martin Langr/

Kde nás najdete:
Muzeum magie
Náchodská 432
Jaroměř 551 01

Muzeum magie nalezente na okraji Jaroměře, nedaleko koupaliště Na Úpě. Parkování je možné u koupaliště nebo u nedalekého hřbitova.O MUZEU MAGIE

Muzeum magie je především o českých kouzelných divadlech a kouzelnickém „řemeslu“. Přesto je v úvodu expozice kladena otázka: Proč, kde a jak vznikla kouzla, čáry, nadpřirozeno a magie? Je to přirozená otázka a přirozené jsou i mnohé otazníky v odpovědích. Přesto se o tyto odpovědi pokusíme.

Autorem a kurátorem muzea je pan Jaroslav Zach, který se po zakončení své dráhy profesionálního kouzelníka začal věnovat historii a teorii kouzelnického umění. Završením této činnosti byl právě vznik muzea, které vybudoval na vlastní náklady na svém pozemku.

Provozovatelem muzea je v současné době Magická lóže Michala Siloráda Patrčky, z.s.

Úvodní část muzea vás zavede do prehistorie, kde již žije tvor Homo Sapiens, který se však bojí, nechápe a základním cílem je přežít. Proto se snaží komunikovat s neznámem, prosí, děkuje, provádí různé obřady, přináší oběti, vznikají obřady a kouzla. Prolínají se zde poznání, víra, nemoci i drogy. Objevují se čarodějové, hadači, medicinmani a s nimi i alchymie, čarodějnictví, spiritismus. Dokládají to tvrdá odmítnutí v Bibli, medijní kresby, grafika či okultní literatura. Současná doba předkládá nejen záhady z minulosti, ale i současnosti jako například piktogramy, UFO, proutkaři a další. Toto vše uzavírá myšlenka Alberta Einsteina: „To nejkrásnější, co můžeme prožívat, je tajemno. Stálo u kolébky každého umění a vědy.“

Druhá část muzea mapuje historii vzniku kouzelníků (13. století), kteří pomocí triků bavili obecenstvo a vzniku kouzelných divadel. Maringotky zajížděly i do malých vesniček, kam do těžkého života v chudobě a tvrdé dřiny přivážely zábavu, vzrušení a kulturu i například pojízdné kinematografy. Kouzelná divadla měla často jeviště právě v upravené maringotce, ale později hrály své představení i v místních sálech. Historie českých kouzelných divadel začíná Michalem Siloradem Patrčkou, který vyjel roku 1820 právě z Jaroměře. Dalšími známými jmény jejichž plakáty a příběhy můžete v muzeu spatřit jsou například 2,1 metru vysoký Longmark, pozdější provozovatel prvního bigrafu v Praze Viktor Ponrepo a dále Kellner, Ishy Tomo, Pasparth, Karliny či E.J. Hanusen.

Třetí část muzea patří současnosti, kdy již klasická éra kouzelných divadel skončila. Vynikající kouzelníci s mezinárodním úspěchem jsou zde však stále. Ať již jde o kouzelnou show s baletem, kterou postavil Karel Bušina, pražské Divadlo kouzel Pavla Kožíška, Duo Carlos a mnoho dalších vynikajících sólistů. Dozvíte se i o činnostech Českého magického svazu, který sdružuje české kouzelníky a Magické Lóži M. S. Patrčky, která je provozovatelem Muzea magie.

Muzeum magie má širší myšlenkovou náplň. Jde o magický areál v lůnu přírody. U vstupu vás tak vítá dřevořezba „Pojídač hříchů“ a sto let stará maringotka, ukázka středověkého popraviště i umělecká výstava zahradní keramiky. Pro pravidelně pořádané kouzelnické pořady slouží zastřešená pergola s posezením a jevištěm.


  Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
 
© Magická Lóže M.S. Patrčky 2017
webmaster